Kolumna Paole Čargonje (III. AT): Želiš promijeniti svijet? Počni od sebe!

Učenica Paola Čargonja (III. AT) pod stručnim vodstvom nastavnice Tine Udović, prof. i nastavnika Ervina Grujića, prof.  napisala je svoju novu kolumnu za Školske novine.

PAOLA KOLUMNA FOTKA

Kolumna Paole Čargonje (III. AT):  Trenutak ozbiljne neozbiljnosti

ŽELIŠ PROMIJENITI SVIJET? POČNI OD SEBE!

Oni koji manipuliraju nama, ovom stvarnošću, to rade putem nas samih, a mi takvi izmanipulirani stvaramo, odnosno manifestiramo stvarnost – svijet prema njihovoj volji misleći da je naša.

U svakodnevnom susretu i razgovoru s ljudima, bilo da se radi o takozvanim bogatašima ili pak siromašnima, takozvanim školovanima ili neškolovanima, zaposlenima ili nezaposlenima, zaključak razgovora je uvijek isti: nešto u ovome  svijetu treba pod hitno mijenjati, jer dalje ovako više ne možemo. Skoro svi ljudi manje ili više svjesni su da u ovome svijetu nešto grdno ne valja, no rijetko tko preispituje vlastitu ulogu u svemu tome. Ljudi teže promjenama u društvu i svijetu ne znajući kako je problem u njima, kako su oni problem te kako je današnji svijet tek odraz njih samih. Nemir u nama postaje nemirom u svijetu, nepravda u nama postaje nepravdom u svijetu, nerazumijevanje, netolerancija, sukob, mržnja, nasilje u nama manifestira se nerazumijevanjem, netolerancijom, sukobom, mržnjom, nasiljem u  svijetu u kojem živimo, ali isto tako, mir u nama postaje mirom izvan nas.
Želiš mir? Budi mir! Želiš razumijevanje? Budi razuman! Želiš pravdu? Budi pravedan! Želiš slobodu, sreću, ljubav? Nemoj je tražiti, budi ljubav, budi sretan, budi slobodan, toliko je jednostavno! Jedina istinska promjena je ona koja se događa unutar nas samih, jer vanjština je samo ogledalo, preslika našeg unutarnjeg stanja.

Borba je upravo ono što održava ovaj svijet nasilja stvarnim i to već tisućama godina. Želiš mir, budi mir! Borba je iluzija protiv iluzije, jednog uvjerenja protiv drugog, potrebno je osvještavanje, buđenje u istini kako ne postoje oni i mi, već kako smo svi mi jedno.

Morate se složiti da se moć mesne industrije zasigurno ne temelji na vegetarijancima/veganima, već na onima koji konzumiraju njihove proizvode. Moć banaka zasigurno ne proizlazi od onih koji ne konzumiraju njihove usluge. Moć farmaceutske industrije se zasigurno ne temelji na ljudima koji su brigu za vlastito zdravlje uzeli u vlastite ruke. Nikada nećete promijeniti stvari boreći se protiv postojeće stvarnosti. Da biste nešto promijenili, stvorite novi model koji će postojeći model učiniti zastarjelim.  Ili još preciznije, živite, budite promjena koju želite vidjeti u svijetu. Biti promjena, primjerom drugima, jedno je od najmoćnijih oružja preobrazbe svijeta u kojem živimo.