Europski dan jezika

europski dan jezika

Svake godine, 26. rujna, obilježavamo Europski dan jezika, samo smo ove godine to učinili nešto drugačije.

Učenici Njemačkog jezika povodom toga dana imali su nekoliko radionica na temu „jezika“. Osmislili smo zadatke poput izgovaranja brzalica (Fischers Fritz fischt frische Fische), pronalaženja palindroma na njemačkom jeziku (svima poznat palindrom na hrvatskom je Ana voli Milovana).

dav

Njemački jezik je poznat po dugačkim riječima koje se teško izgovaraju. Učenici su uz pomoć rječnika (a ne mobitela!) morali prevesti „kilometarske“ riječi iz njemačkog jezika kao npr. Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitänswitwe, u prijevodu „udovica kapetana dunavske kompanije parnih brodova” ili Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung, tj. obavezno osiguranje automobilskog vozila. Rješavali su dva kviza u kojima se tražilo opće znanje o jezicima. Jedan kviz su mogli rješavati u paru, dok su drugi rješavali svi zajedno pomoću aplikacije Kahoot, na svojim mobitelima.

dav

Ljiljana Kolar, hrvatska koordinatorica Vijeća Europe, proslijedila nam je promotivne materijale (plakate, naljepnice, narukvice) koje su naše dvije učenice dijelile po hodniku škole. Uz svaku narukvicu učenik je dobio i informaciju o jezicima, općenito. U tom dijelu smo razveselili i naše Engleze.

dav

Uz zabavne zadatke pripremili smo tipične njemačke perece (Bretzeln) i pivska peciva, njemačku šunku i Alpski sir, a od slatkog, nezaobilazni Marmorkuchen (mramorni kolač), Dickmanns (pjenaste poljupce), Haribo bombone te, naravno, nešto za piće.

hrana

Nas Nijemaca nema puno u školi, ali se zato znamo dobro zabaviti!