Festival književnosti „Rijeka riječi“

Večer s Davorom Mandićem u Građevinskoj tehničkoj školi

Festival književnosti „Rijeka riječi“ osmislila je i inicirala knjižničarka Prve riječke hrvatske gimnazije, Sandra Vidović, prof., a cilj mu je druženje riječke skupina književnika RiLit sa srednjoškolcima. Projekt je financiran iz programa Javnih potreba u kulturi Grada Rijeke, a zaživio je kao dio programa obilježavanja 390 godišnjice Prve riječke hrvatske gimnazije, 2017. godine.

Godinu dana nakon vrlo uspješnog otvaranja festivala, profesorica Vidović ponudila je suradnju drugim riječkim srednjim školama te su se kao zainteresirane javile knjižničarka Gimnazije Andrije Mohorovičića i knjižničarka Građevinske tehničke škole Rijeka.

U realizaciju projekta u Građevinskoj tehničkoj školi krenuli smo u timu knjižničarka mr. sc. Maja Cvjetkovići, prof. i mag. kroatistike i  dvije zainteresirane  profesorice Hrvatskoga jezika, Vanda Milković, prof. i Marija Raos Skitarelić, prof. Odabrale smo gosta književnika, Davora Mandića te dogovorile susret 23. studenoga 2018. godine.

U suradnji s nastavnicama Hrvatskoga jezika, odabrani su učenici koji su bili zainteresirani za sudjelovanje na projektu te su podijeljene zadaće; trebalo je pročitati roman „Đavolju simfoniju“ i zbirku kratkih priča „Valjalo bi me zamisliti sretnim“. Djela su čitali zainteresirani učenici:

2.G razreda:  Sandi Ključanin, Pavle Jugović, Kenan Mujkić

2. GT razreda: Dino Janeš i Marko Kaluđerović

2. AT razreda: Natali Žužić i lana Vuleta

3.AT razreda: Lucija Ćapalija i Marta Škarabot

4.AT razreda: Edi Kačarik

Susreti s učenicima odvijali su se u prostoru Čitaonice škole gdje smo nastojali s učenicima doći do interesantnih i problematičnih dijelova teksta te ih komunicirati  na način da se odmaknemo od standardnih interpretacija karakterističnih za sate lektire. Nakon početnih poteškoća, učenici su slobodno „čitali“ tekstove i pripremali se za razgovor s književnikom.

Susret s Davorom Mandićem bio je uspješan, na obostrano zadovoljstvo. Učenici su pripremili i odvodili 90 minuta književnoga razgovora u kojem su nastojali svojim gostima, učenicima Građevinske tehničke škole, približiti autorova djela i možda ih potaknuti na čitanje.

Završnica Festivala održana je u Art kinu, 13. 12., gdje su se susreli akteri svih triju škola i međusobno predstavili „svoje“ autore. Književnu diskusiju s Davorom Mandićem, u Art kinu, vodili su Lucija Ćapalija, Lana Vuleta i Edi Kačarik.

Projekt je izazvao oduševljenje kod srednjoškolaca koji su u njemu sudjelovali, ali i zainteresirao goste književne večeri. Učenici su imali priliku slobodno, neopterećeno interpretacijama književnih kritičara, iščitati djelo suvremenog autora, što je naišlo na odobravanje.

Više o projektu koji je bio iznimno medijski popraćen, može se pročitati na sljedećim linkovima:

Maja Cvjetković

Vanda Milković

Marija Raos Skitarelić

IMG_20181122_175700 IMG_20181122_180607 IMG_20181122_184821 IMG_20181213_124458 IMG_20181213_124844