Naša dobrodošlica uglatom glagoljicom

Učenici 1. D razreda pod mentorstvom nastavnica Tine Udović, prof.mentor i Ive Karminski, prof. glagoljičkim su slovima osmislili i iscrtali javni prostor ispred škole u kontekstu međupredmetne korelacije te u sklopu projekta „Očuvanje kulturno-umjetničke baštine glagoljaškog nasljeđa Hrvatskoga primorja u sklopu Europske godine kulturne baštine 2018.“

NAŠA DOBRODOŠLICA UGLATOM GLAGOLJICOM

gts
Svima koji dolaze u školu na ulazu dobrodošlicu žele i glagoljicom ispisana slova G, T i Š

NAPISALE: Tina Udović, prof. mentor i Iva Karminski, prof.

U sklopu projekta „Očuvanje kulturno-umjetničke baštine   glagoljaškog nasljeđa Hrvatskoga primorja u sklopu Europske godine kulturne baštine 2018.“ te u kontekstu međupredmetne korelacije predmeta Hrvatski jezik (nastavnica: Tina Udović, prof.mentor) i Plastično oblikovanje (nastavnica: Iva Karminski, prof.), učenici 1. D razreda uredili su javni prostor ispred Građevinske tehničke škole iscrtavši inicijale škole uglatom glagoljicom. Uređenju javnog prostora pristupilo se isprva obradom tema o glagoljici u sklopu predmeta Hrvatski jezik, nastajanjem izložbenih radova u sklopu projekta „Očuvanje kulturno-umjetničke baštine  glagoljaškog nasljeđa Hrvatskoga primorja u sklopu Europske godine kulturne baštine 2018.“ i javnim objavljivanjem radova na mrežnim stranicama škole. Potom je uslijedilo osmišljavanje ostvarenja ideje na satovima predmeta Plastično oblikovanje te zajedničko ostvarenje zamišljene ideje u javnom prostoru ispred škole.

Slova G, T i Š odabrana su kao inicijali škole, potom je odlučeno kako će se pisati uglatom glagoljicom. Vrijedni i motivirani učenici 1. D razreda pod vodstvom nastavnice Ive Karminski, prof. u sklopu nastave na satu Plastičnog oblikovanja osmislili su i vizualizirali ideju o glagoljičkim slovima. GLAG.2

GLAG.1Projekt dizajna slova krenuo je iz skica nastalih u učionici, potom je skica s papira precrtana na dvorište. Pri tome su učenici koristili uže i kredom crtali polukrug, a zatim u njega slova uglate glagoljice. U sljedećoj fazi promišljalo se kojom bojom ukrasiti skicu te smo se odlučili za korištenje sprejeva u boji škole, narančaste i crvene boje. Svima koji dolaze u našu školu zaželjeli smo dobrodošlicu inicijalima naziva škole napisanim uglatom glagoljicom.

GLAG.3