Projekt Europsko antifašističko naslijeđe „Drugi i drugačiji“

Ove školske godine učenici i učenice Građevinske tehničke škole u Rijeci sudjelovali su u projektu  Europsko antifašističko naslijeđe – alat za borbu protiv suvremenih oblika diskriminacije i netolerancije. Projekt je nastao u suradnji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske u partnerstvu sa Savezom antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini te sa Zveza zdruzenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Sl iz Slovenije, a financiran je kroz program Europa za građane. Cilj projekta je odgovor na podizanje govora mržnje i netolerancije, često povezan s desničarskim populistima, ciljajući na novog „Drugog“ i novog „Neprijatelja“ u Europi općenito. Tijekom Drugog svjetskog rata to su bili Židovi, Romi, homoseksualci/ lezbijke i neke druge manjine (kao što je srpska manjina u Hrvatskoj), dok je danas diskurs “Drugog” uglavnom usmjeren na migrante, muslimane, ali i na Židove i Rome, seksualne i etničke manjine. Projekt je osmišljen kako bi se učenici škola mogli izraziti na temu „Drugog i drugačijeg“ kroz literarne i likovne radove te audio i video zapise. U sklopu Projekta održava se i online izložba s radovima učenika. Osim online verzije, izložba se organizirala uživo u Zagrebu, 10. prosinca 2021. u zgradi Saveza antifašističkih boraca Republike Hrvatske. Izložbu možemo očekivati i u Rijeci je krajem siječnja 2022. godine, a online izložbu možete pogledati na navedenoj mrežnoj poveznici.

Mrežna stranica: https://sabh.hr/europsko-antifasisticko-nasljede/tko-je-drugi-i-drugaciji/

Andrea Pajović,prof.

Ivana Kovač, prof.