Tko je samac u noveli Marte Margić, 2. D?

Marta Margić, 2. D, napisala je novelu Projekt Samac u sklopu projekta Autorsko književno stvaranje i prevođenje autorskih tekstova

Tko je samac u noveli Marte Margić, 2. D?

UVOD NAPISALA: Tina Udović, prof. savjetnik

ILUSTRACIJA: Marta Margić, 2. D

Vrijedna učenica Marta Margić, 2. D, ostvarujući odgojno-obrazovni ishod SŠ HJ B.2.4. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut tekstom., napisala je i ilustrirala novelu pod nazivom Projekt Samac čiji prvi dio objavljujemo uz pripadajuću autoričinu ilustraciju. Novela Projekt Samac nastala je u sklopu projekta Autorsko književno stvaranje i prevođenje autorskih tekstova, a ovom prilikom objavljujemo prvi dio novele, koja u cijelosti predstavlja autorski rad učenice Marte Margić.

PROJEKT SAMAC

Uvod

Znate li osjećaj kada sve krene kako ste zamišljali, no zatim vam netko/nešto stane na put? Znate li osjećaj kada kupujete majicu, no zatim vidite kako si ju ne možete priuštiti? Ili kada upoznate nekoga, no nikada niste dovoljno dobri za njih? Što ako je cijeli vaš život takav? Život u kojem imate osjećaj kao da se nalazite na uzbudljivoj vožnji kroz vrijeme koje radi protiv vas. Imate osjećaj da nitko nije vaš pravi prijatelj ili osoba koja bi učinila bilo što za vas. Bi li takav život bio nezamisliva noćna mora ili prerušeni blagoslov?

Projekt koji je nastao 1999. godine radi kontrole ljudske percepcije stvarnosti, osjećaja te želje za drugima. Svi mi ponekad poželimo da smo sami, nitko oko nas da nas ispituje jesmo li odveli psa u šetnju ili jesmo li očistili svoju sobu. Što ako bi takav san postao stvarnost? Mnogi ljudi su se to zapitali te su napokon odlučili izvesti eksperiment koji su kasnije nazvali ‘Projekt samac’. Projekt čiji je glavni cilj vidjeti koliko smo svjesni svojih želja. Projekt koji je došao na naslovne stranice mnogih časopisa. Projekt koji nije ništa više od… nas.

U ovu priču se tada uključujem ja, osoba čija je budućnost isplanirana pomoću raznih strojeva i kemikalija, osoba čija percepcija stvarnosti nije za poželjeti, osoba koja nije za poželjeti zato što sam ja osoba kreirana iz najtamnijih ljudskih misli. Sve o čemu ste ikada razmišljali postala je stvarnost, no samo meni, osobi koja nikada nije imala pravo birati svoju budućnost te osobi koja vas nikada neće spriječiti da imate takve misli. Mnogi se pitaju zašto nikada ne bih rekao nekome da prestane razmišljati na takav način? Zato što bih ja tada postao vaša najmračnija misao.

1. siječnja 1999. godine, 00:00 sati
  • Gdje sam? Što je sve ovo oko mene? Zašto je sve bijelo? Tko… tko sam ja?
  • Dobrodošao na planet Zemlju C137. Ovo će biti tvoj novi dom.
  • .. moj novi dom? Kako mislite moj novi dom? Tko ste Vi?
  • Ja sam automatizirana poruka koja Vam dojavljuje dolazak na novi planet koji se nalazi u svom posebnom vremenu.
  • Novi planet u novome vremenu?
  • Tako je, ovo je Vaš novi početak. Da, subjekt je-
  • Halo? HALO? TKO STE VI?

Razgledavši oko sebe vidim samo krevet. Bijeli krevet u bijeloj prostoriji. Zašto sam ja tu? Zašto se ovo događa baš meni? Kada ću izaći?

1. siječnja 1999. godine, 6:00 sati
  • Dobro jutro subjekt 1. Vrijeme za početak novoga dana.
  • Molim? G… Gdje sam i tko ste Vi?
  • Ja sam Vaša dadilja, osoba koja će biti uz Vas cijelo vrijeme.

Što je ovo sve? Tko je ta gospođa? Zašto je i ona tu sa mnom? Kako misli da će ostati sa mnom cijelo vrijeme? Zar nemam privatnosti niti… svoje vrijeme?

1. siječnja 1999. godine, 12:00 sati
  • Dobar dan. Kako ste danas?

Zar opet ona? Ista gospođa koji iz dana u dan dolazi u moju sobu s osmijehom. Zašto je uvijek tu?

• Gospodine, čujete li me?
  • Molim? Naravno da Vas čujem. Jeste li me nešto trebali?
  • Došla sam Vam reći kako danas napokon možete otići.
  • Otići? Gdje?
  • Gdje god želite i kada god želit-

Što joj se dogodilo? Zašto krvari? Nitko nije s nama u sobi, zašto je iznenada pala na pod?

• Gospođo? Gospođo? Čujete li me?

Zašto me obuzima ovaj nepoznati osjećaj? Zašto ga nikada do sada nisam osjetio?

• Čestitamo, upravo ste osjetili strah gubljenja voljene osobe. Hvala Vam.

Molim? S… strah gubljenja osobe? Ali ja ne znam tko je ova gospođa ali… zašto je morala otići ovako rano? Zašto ju želim natrag ako ju ne poznajem?