Izračunaj svoj ekološki otisak!

U tjednu u kojem smo obilježavali dan naše škole, učenici prvih i drugih razreda su na nastavnom satu Geografije računali svoj ekološki otisak. Ekološki otisak je mjera ljudskog utjecaja na prirodne resurse Zemlje. Učenici su kroz anketu procjenjivali koliko je njihov način života uistinu održiv.

Pomoću ankete koja je prilagođena njihovom uzrastu učenici su mogli ispitati vlastiti utjecaj kroz četiri kategorije života: prehranu, kupovinu različitih potrepština, potrošnju struje i vode te stvaranje otpada. Anketa je osmišljena kako bi učenici postali svjesniji svog svakodnevnog utjecaja na okoliš i kako bi shvatili da se malim promjenama životnih navika i pravilnim odabirom proizvoda taj utjecaj na Zemljine prirodne resurse uvelike može smanjiti.

Učenici su saznali nove i važne informacije o potrošnji i transportu energije koju trošimo te su izradili sljedeće smjernice za održiviji način života:

• Pri kupovini dati prednost drvenim proizvodima umjesto onima izrađenim od plastike!
  • Pri kupovini nekog proizvoda uvijek je bolje odabrati veće pakiranje umjesto manjeg!
  • Izbjegavati proizvode za čije pakiranje je upotrjebljeno puno plastike!
  • Štedjeti električnu energiju i vodu u svom kućanstvu!
  • Kupovati lokalno i sezonsko voće i povrće!
  • Izbjegavati prerađenu hranu za čiju proizvodnju je utrošeno mnogo energije!
  • Reciklirati otpad!