Krivulje 2. reda u arhitekturi i skulpturi

U tjednu od 14. do 17. studenog  2023. raznim aktivnostima obilježili smo 77. obljetnicu naše škole.  Tim povodom u školskoj čitaonici je postavljena izložba učeničkih radova pod nazivom  “Krivulje 2. reda u arhitekturi i skulpturi”.  Učenici 3.GT, 4.AT i 4.D su zajedno sa svojim mentoricama (Branka Bosanac i Tanja Turak Mandić) pretraživali razne građevine i skulpture te među njima tražili one u kojima se pojavljuju krivulje 2. reda. Pronašli smo mnoge mostove  koji imaju lukove u obliku parabole, zgrade i skulpture u kojima se pojavljuju oblik elipse i kružnice te skulpture u kojima se pojavljuje  hiperbola.  Svaki par učenika odabrao je jednu zgradu  ili skulpturu koju su detaljnije istražili. Učenici su u svojim radovima prikazali opće podatke (arhitekt/umjetnik, povijest, zanimljivosti…) o odabranom objektu. Nakon toga su određivali jednadžbu krivulje koju su pronašli na objektu, prikazivali tu krivulju pomoću programa GeoGebra, računali tjemena, žarišta i sjecišta.