O ČEMU SANJAJU VALENTINA KOLAR I JOSIPA MIHALJEVIĆ (4. D)?

Anamarija Salopek i Denyz Močibob (2. D) posjetile su izložbu suučenica Valentine Kolar i Josipe Mihaljević (4. D) te ostvarile odgojno-obrazovne ishode učenja predmeta Hrvatski jezik u kontekstu međupredmetne korelacije i strukovnih sadržaja

O ČEMU SANJAJU VALENTINA KOLAR I JOSIPA MIHALJEVIĆ (4. D)?

UVOD NAPISALA: Tina Udović, prof. savjetnik

Vrijedne učenice Anamarija Salopek i Denyz Močibob (2. D) u kontekstu međupredmetne korelacije i strukovnih sadržaja (nastavnik likovne grupe predmeta: Tonči Peranić, prof.) posjetile su izložbu suučenica Valentine Kolar i Josipe Mihaljević (4. D) te ostvarile odgojno-obrazovne ishode učenje predmeta Hrvatski jezik:   SŠ HJ A.2.4. Učenik piše izlagačke tekstove u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom teksta i željenim učinkom na primatelja; SŠ HJ A.2.5. Učenik analizira rečenice u tekstu i primjenjuje sintaktička znanja pri njegovu oblikovanju; SŠ HJ C.2.1. Učenik prosuđuje utjecaj medijskih tekstova na oblikovanje životnog stila primatelja, uz odgojno-obrazovne ishode međupredmetnih kurikuluma.

TEKST NAPISALA: Anamarija Salopek, 2. D

FOTOGRAFIJE SNIMILA: Denyz Močibob, 2. D

27. listopada 2022. godine u Građevinskoj tehničkoj školi u Rijeci, prisustvovali smo otvorenju izložbe „Povedi me u san“, jedne od najkreativnijih izložbi u našoj školi, počevši od same teme koje su autorice, učenice 4. D razreda Valentina Kolar i Josipa Mihaljević, osmislile i provele. Slike na ovoj izložbi kreativan su izražaj autorica, a glavni fokus i motiv koji se spaja u svakoj slici i povezuje u cjelinu je motiv zeca koji se skriva na svakoj slici. Kreativnost i inspiraciju Valentina Kolar i Josipa Mihaljević našle su u motivu zeca, tako da su autorice slika tražile nešto čisto i nevino, kao što su nam autorice i same objasnile kada smo im postavile pitanje: „ Zašto zec?“

Valentina Kolar: „ Pa ako ste gledali Alisu u zemlji čudesa…“

Josipa Mihaljević: „ Zar je to inspiracija?“

Valentina Kolar: „ Nije mi to bila inspiracija, to sam kasnije povezala, inspiracija mi je bila zec kao nešto nevino i čisto.“

Josipa Mihaljević: „ Trebale smo naći nešto što će biti na svakoj slici, što će nekako povezati naše slike jer se slike dosta razlikuju, tako da smo našle zeca.“

Valentina Kolar: „ Ako ne znate priču zeca, on se skriva u svakoj slici i na zadnjoj slici gdje se osoba na slici probudi je portret zeca na zidu i onda ju taj zec sa slike koju ima u sobi prati u svim snovima.“

Kreativnost ih je dovela do ideje kako putem sna možemo mijenjati okruženje i spajati njihove različite ideje u cjelinu, što smo otkrile kada smo im postavile pitanje: „ Koja je konkretna tema vaše izložbe?“

Valentina Kolar: „ Konkretna ideja naše izložbe su snovi. Došli smo na tu ideju jer smo trebale naći nešto što može objediniti naše ideje, Josipa voli crtati interijere, a ja volim crtati svašta nešto i morali smo naći nešto kako bi to spojili u cjelinu.“

Josipa Mihaljević: „ Ti maštaš.“

Valentina Kolar: „ Da, ja maštam i onda su to bili snovi jer se u njima svašta dešava, možete se naći u običnom prostoru, a možete se naći na Marsu.“

Njihova želja za vlastitom izložbom i poticaj njihovog razrednika Tončija Peranića, prof.  koji im je pomogao u ostvarivanju i realizacije iste, rezultiralo je otvaranjem njihove autorske izložbe, kao što su nam i autorice same potvrdile kada smo ih to pitali: „ Što vas je potaknulo na otvorenje vlastite izložbe?“

Valentina Kolar: „ Htjele smo imati svoju izložbu“

Josipa Mihaljević: „ Zapravo, prof. Peranić me pitao ako želim imati izložbu, a ja sam znala da neću na vrijeme uspjeti toliko radova napraviti pa sam pitala Valentinu ako bi sa mnom osmislila i provela izložbu.“