eTwinningom do inovacija u strukovnom obrazovanju

eTwinningova multilateralna Aktivnost Focusing on innovation in VET u Madridu, Španjolska, financirana u okviru eTwinning programskih aktivnosti koje su dio programa Erasmus+, u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU, donijela je nove, vrijedne transnacionalne projekte

eTwinningom do inovacija u strukovnom obrazovanju

NAPISALA: Tina Udović, prof. savjetnik

Od 26. – 28. listopada 2023. u Madridu (Španjolska) u organizaciji španjolske NSO održana je multilateralna eTwinningovova Aktivnost pod nazivom “Focusing on innovation in VET ” namijenjena djelatnicima strukovnih srednjih škola u Europskoj uniji. U Aktivnosti su učestvovali odabrani predstavnici strukovnih srednjih škola iz Francuske, Hrvatske, Portugala, Belgije, Španjolske, Njemačke, Irske, Švedske, Slovenije, Malte, Moldavije, Rumunjske. Prema odabiru Agencije za mobilnost i programe EU, Hrvatsku su na Aktivnosti predstavljale Tina Udović (Građevinska tehnička škola Rijeka), Maja Zorić (Obrtnička škola Osijek) i Ana Marketin-Sedlar (Strojarska i prometna škola Varaždin), eTwinningov ambasador.
Tijekom iznimno kvalitetne i sadržajne trodnevne Aktivnosti na engleskome jeziku,  sudionici su imali priliku učestvovati u interaktivnim prezentacijama primjera dobre prakse i obrazlaganja mnogih nagrađenih projekata, upoznati inovativne trendove u obrazovanju te alatima i igrifikaciji/gamingu namijenjenih svakodnevnoj primjeni u nastavi, pratiti način nastajanja različitih Erasmus+ i eTwinning projekata te njihovih rezultata, upoznati inovativne načine korištenja raznovrsne IT tehnologije u nastavi. Tijekom trodnevne Aktivnosti, učesnici su sudjelovali na brojnim korisnim radionicama u svrhu umrežavanja, osmišljavanja i planiranja novih projekata: potaknuti primjerima dobre prakse te korisnim radionicama, okupili su se novi transnacionalni timovi EU, osmislili, isplanirali te, tijekom plenarne sjednice zadnjeg dana Aktivnosti, predstavili započeti novi, vrijedni eTwinning projekti.
Zahvaljujemo Agenciji za mobilnost i programe EU na odabiru i cjelokupnoj organizaciji sudjelovanja u ovoj iznimno vrijednoj Aktivnosti!

Primjer dobre prakse eTwinningovog projekta u nastajanju: rezultat timskog rada transnacionalnog tima Portugala, Hrvatske, Belgije, Španjolske i Rumunjske tijekom radionice 27. listopada
Igrifikacija/Gaming kao dio inovativnog pristupa strukovnom obrazovanju
Vještine novog doba: komunikativnost kao ključ uspjeha – tzv. soft skills za profesionalnu uspješnost
eTwinneri anketom su odabrali: u vremensku kapsulu kao najveću vrijednost stavili bi – knjigu