Studijsko putovanje u sklopu projekta ASOC – U školi otvorene kohezije

Motivirane članice projektnog tima, 3. D razreda Ela Marija Vukić i Naia Padovan, izvijestile su o studijskom putovanju u sklopu projekta ASOC – U školi otvorene kohezije, prekogranična suradnja Hrvatska-Italija

Studijsko putovanje u sklopu projekta ASOC – U školi otvorene kohezije

NAPISALA: Ela Marija Vukić, članica projektnog tima 3. D razreda

SNIMILA: Naia Padovan, članica projektnog tima 3. D razreda

NASLOVNA FOTOGRAFIJA: izvor: Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije

MENTOR: Tina Udović, prof. savjetnik (voditelj projekta, predmet: Hrvatski jezik) i Katarina Smud, prof. (zamjena, predmet: Geografija)

U jutarnjim satima 11. prosinca 2023., 3.D razred, projektni tim u projektu ASOC – Prekogranična suradnja Interreg Italija-Hrvatska Građevinske tehničke škole, zajedno sa svojim mentoricama u projektu, profesoricom Hrvatskoga jezika Tinom Udović, prof. savjetnik (voditeljica projekta) i Geografije Katarinom Smud, prof. (zamjena) uputio se na studijsko putovanje u Zagreb. Putovanje je održano u sklopu projekta U školi otvorene kohezije, odnosno ASOC – Prekogranična suradnja Interreg Italija-Hrvatska, kojim se projektni tim, razred, bavio tijekom prošle školske godine.

Prvo nas je čekao posjet Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, u čiju smo zgradu svi radoznalo i uzbuđeno ušetali. Tamo su djelatnici ministarstva kroz kratke govore i prezentacije predstavili projekt U školi otvorene kohezije, saznali smo kako ASOC potječe iz 2013. godine. Zatim je krenulo predstavljanje drugih uspješnih projekata i programa europske teritorijalne suradnje kojima su se članovi ministarstva bavili i čemu su sve doprinijeli. Ključne teme kojima se programi bave su kultura, turizam, zaštita okoliša, energetika, promet itd., a neki od njih su uspješno unaprijeđena brana Vonarje na slovensko-hrvatskoj granici na rijeci Sutli, obnovljen Šokački stan u Vinkovcima te doprinos boljoj prometnoj povezanosti središnje Europe. Nakon prezentacije uslijedilo je zajedničko fotografiranje te dodjela potvrdi za uspješno sudjelovanje u projektu ASOC koje je uručio državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, gospodin Domagoj Mikulić. Uz državnog tajnika gospodina Domagoja Mikulića, sudionike događanja pozdravili su i gospodin Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti i obrazovanja te gospođa Helena Beus, ovlaštena za obavljanje poslova ravnatelja Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.Na ovom putovanju nismo bili sami, pridružili su nam se učenici iz Opuzena, Zadra, Splita i Prve riječke hrvatske gimnazije, te smo svi zajedno kasnije otišli na ručak u obližnji restoran „Makedonski Merak“. Našem studijskom obilasku tu nije bio kraj, nakon ručka dočekali nas je nastavno osoblje Fakulteta elektrotehnike i računarstva Zagreb, koji su nas također kratko proveli kroz projekte financirane iz EU fondova. Obišli smo njihov laboratorij distribucijskih mreža gdje smo imali priliku vidjeti model hidroelektrane, baterijske spremnike, invertere, punionicu električnih vozila… Saznali smo kako funkcionira optimizacija i upravljanje u svrhu štednje resursa, korištenja kućanskih uređaja i opreme te očuvanje iste. Vidjeli smo rad hidroelektrane i njezine glavne parametre. Za kraj obilaska fakulteta, pokazali su nam laboratorij gdje se njegovi studenti bave robotikom te smo i sami imali priliku upravljati robotima koji su samostalno dizajnirani na fakultetu.

Ovo putovanje pružilo nam je nova saznanja i iskustva kakva mnogi nemaju priliku steći i na tome smo zahvalni te znamo kako našem učenju ovdje nije kraj, već samo novi početak daljnjem istraživanju.